Aktualności

25 listopad 2015

W siedzibie Episkopatu i w synagodze – świętowanie 50-lecia ,,Nostra aetate

Deklaracja Soboru Watykańskiego II „Nostra Aetate” stała się kamieniem milowym w dialogu Kościoła katolickiego z judaizmem oraz z innymi religiami. 26 listopada w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski oraz w synagodze im. Nożyków w Warszawie będzie miało miejsce świętowanie 50-lecia tego przełomowego dokumentu.

 

Uroczystości z okazji 50-lecia „Nostra aetate” rozpoczną się po południu przy skw. Kard. Wyszyńskiego w Warszawie. Gości powita sekretarz generalny Episkopatu bp Artur Miziński, a słowo wstępne wygłosi ambasador Izraela w Polsce Anna Azari. Następnie będzie miało miejsce wspólne czytanie psalmów, w którym wezmą udział: przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, naczelny rabin Polski Michael Schudrich oraz Mufti Muzułmańskiego Związku Religijnego w Polsce Tomasz Miśkiewicz. W programie spotkania zaplanowano również wykład rabina Naftaliego Ruthenberga oraz panel związany z analizą wersetu z Księgi Wyjścia. Moderatorem dyskusji będzie Krzysztof Ziemiec. Spotkanie zakończy wspólna modlitwa o pokój w synagodze im. Nożyków.

Deklaracja „Nostra aetate” była efektem prac Soboru Watykańskiego II. Została ogłoszona 28 października 1965 roku. Jak napisali polscy biskupi w liście pasterskim odczytywanym w październiku br. w polskich kościołach, „Nostra aetate” inspirowała bł. Pawła VI, św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka do intensywnego rozwijania dialogu chrześcijan i Żydów. Papieże naszych czasów stali się wielkimi świadkami duchowości dialogu, a w przypadku dialogu z Żydami – oprócz bogatego w treści nauczania – obdarzyli Kościół Powszechny wymownymi osobistymi gestami otwartości, przyjaźni i modlitwy”.

Ogłoszenia, Ogłoszenia diecezjalne